NEWS ARTICLES
SANDF XV Women’s team to face the Valke
July 04, 2013
A South African National Defence Force (SANDF) Women’s XV will test their skills against the Valke Women’s Interprovincial ‘B Division’ team in Nigel on Friday following impressive individual performances in last week’s SANDF Rugby Week.

The tournament, which was hosted at the SA Army Gymnasium in Heidelberg, featured three leagues, a Women’s, Senior and a President league.

The Women’s league consisted of four teams Western Province, Western Cape, Free State and Northern Cape, with Western Cape winning the league after defeating the Free State, Western Province and the Northern Cape respectively.

Runners up Free State, meanwhile, won two of their three matches, with their only defeat being against the Western Cape.

Given this strong showing it was no surprise that five Western Cape players were selected in the SANDF XV starting team to face the Valke, which includes fullback Gaynor Fritz, an experienced women’s Sevens and 15-a-side rugby player whose occupation is an fitness trainer.

She will form a key backline combination with team-mates right wing Boitumelo Mana and Rozanne Rossouw. The Northern Cape halfback combination of HM Rhodes and Martha Moloa and loose forwards Felicity Riet and Cloudine Maasdorp will be equally important as they face a settled Valke team raring to go in the Women’s Interprovincial series, which begins this weekend.

With the Valke having a bye, however, and their opening match being against the Pumas on 3 August 2013, this match will form an important part of their preparation for the competition.

SANDF Women’s Team

15. Gaynor Fritz (WC)
14. Boitumelo Mana (WC)
13. Rozanne Rossouw (WC)
12. Chantel Beukes (WP)
11. Marene Evans (WP)
10. Linky Rhodes (NC)
9. Martha Moloa (NC)
8. Kirsten Weston (WC)
7. Felicity Riet (NC)
6. Cloudine Maasdorp (NC)
5. J.J. Oliphant (WC)
4. Chomony Sauls (NC)
3. Neo Leeuw (FS)
2. Gailen Pietersen (WP)
1. Lucelia Daniels (NC)
Reserves:
16. Elizma Koopman (WP)
17. Genie van Stade (WC)
18. Candice Jackobus (WC)
19. Tracy Hopley (WC)
20. Shermelle Josephs (WC)
21. Chante Baatjies (WP)
22. Marietjie Hunter (NC)
23. T. Fourie (NC)

MATCH CENTRE
FIXTURES
     
RESULTS
     
Absa Under 19 Competition
Friday, August 01 2014
13:45 - Blue Bulls U19 vs Free State U19
Loftus Versfeld, Pretoria
15:15 - Sharks U19 vs Golden Lions U19
Woodburn Stadium, Pmbg
Absa Under 21 Competition
15:30 - Blue Bulls U21 vs Free State U21
Loftus Versfeld, Pretoria
IRB Women's Rugby World Cup
15:45 - Australia vs South Africa
Marcoussis 1, Paris, France
Absa Under 21 Competition
17:00 - Sharks U21 vs Golden Lions U21
Woodburn Stadium, Pmbg
2015 Community Cup Qualifying - Limpopo Boet Fick & Waterberg Leagues
20:00 - Potgietersrus vs Northam
2015 Community Cup Qualifying - Border Super League
21:00 - Old Selbornians vs All Blacks
Kempston Park, East London
Absa Under 19 Competition
Saturday, August 02 2014
11:00 - Leopards U19 vs EP Kings U19
Profert Olen Park, Potch
Vodacom Super Rugby
11:40 - Waratahs vs Crusaders
ANZ Stadium, Sydney
Absa Under 21 Competition
12:30 - Leopards U21 vs Border U21
Profert Olen Park, Potch

Copyright 2011 - SARU. All Rights Reserved.