NEWS ARTICLES
Varsity Shield kicks on
supersport.com
January 30, 2013

Following a thrilling opening round on Monday, the FNB Varsity Shield presented by Steinhoff International cracks on with the second round of fixtures on Thursday.

FNB UWC's dominant second-half performance against the FNB TUT Vikings in Bellville sees them making the early running with a full house of five log points to show for their efforts, but Peter de Villiers' side will have to produce another polished display if they are to back that up with another victory over the FNB CUT Ixias in Bloemfontein.

The Ixias have played in both Varsity Shield finals since the competition started in 2011, and they will be intent on starting their 2013 season with a bang when they take on the Cape outfit in front of their home crowd on Thursday.

The 2011 champions have a new coach in Skillie Bester, but he is no stranger to the set-up having managed the team in their previous two campaigns, and he has set his sights on building on the solid platform laid by the previous coaching staff.

"I hope we can continue because the previous two coaches did a good job - we have played in two finals and won it once and lost it once.

"So we will try and keep the good work up. I have been part of the whole set-up from the start - I am just changing jobs, maybe this one is easier than the previous one," he said.

Former Varsity Cup side the TUT Vikings will be desperate to bounce back after conceding five tries after half-time against UWC in Bellville on Monday, and they will have the benefit of playing in front of their home crowd when they square up to the FNB UKZN Impi.

The Impi secured their first victory in the competition since 2011 when they overcame FNB Fort Hare in a wet Pietermaritzburg on Monday, and they will have their sights set on making it two wins from two when they travel to Pretoria to face the Vikings.

TUT coach Andre Eloff has named the same starting line-up that did duty against UWC, and they will be aware that they cannot afford to lose any home games if they want to stay in touch with the top sides in the competition, so expect some sparks to fly in Pretoria.

 

FNB Varsity Shield fixtures - Thursday, January 31:

 
FNB CUT v FNB UWC, CUT Rugby Stadium - 7pm

FNB TUT v FNB UKZN, TUT Stadium - 7pm

Bye: FNB UFH

TEAMS:

FNB CUT: 15 Kholo Ramashala, 14 Alec Mhlanga, 13 Johan Van Schalkwyk, 12 Leon Pretorius, 11 Meyer Van Tonder, 10 Noël Marx, 9 Inus Kritzinger (captain), 8 Juan Hugo, 7 Frans Sisita, 6 Moekoa Bolofo, 5 Andrew Bester, 4 Johan Klopper, 3 Petri Coetzee, 2 Deon Gouws, 1 Carl Gersbach.                          
Replacements: 16 Anrich Bitzi, 17 Francois Bender, 18 Levette Shikwambana, 19 JJ Nel, 20 Christoff Swanepoel, 21 Dean Kauprihanoff, 22 Nhlanganiso Sibanda, 23 Danie van der Merwe.

FNB UWC: 15 Quade Langeveld, 14 Godlen Masimla, 13 Kenwin Weiner, 12 Yondela Stampu, 11 Donovan Williams, 10 Charl Van Vollenhoven, 9 Fredderick Muller, 8 Njabulo Ndlovu, 7 Juan-Paul Kellerman, 6 Jose Julies, 5 Pallo Manuel, 4 Methetheleli Fuzani, 3 Kelvin de Bruyn, 2 Charlton van Jaarsveld (captain), 1 Michael September.
Replacements: 16 Michael Mkhize, 17 Siphiwokuhle Bakeni, 18 Sebenza Maphumulo, 19 Samuel Borsah, 20 Denzel Willemse, 21 Lubabalo Faleni, 22 Tsepo Manaka, 23 Brent Fisher.

Referee: Jaco Kotze

FNB TUT: 15 Paul Walters, 14 Thabo Mangena, 13 Zandre De Bruin, 12 Oswald Gibson, 11 Fanie Raseroka, 10 Morne Hugo, 9 Nico Smuts, 8 Barend Nordeje, 7 Tinus Van Wyk (captain), 6 Mandla Mdaka, 5 Gareth Bredenhann, 4 Isak Deetlefs, 3 Dylan Middleditch, 2 Adriaan Joubert, 1 Gerrit Van Gerwe.
Replacements: 16 Dawid Roux, 17 Ricardo Burger, 18 Armand Marshall, 19 Welile Ntozakhe, 20 Johannes Venter, 21 Anele Magubane, 22 Siyabulela Mbuqe, 23 Xander Grobler.

FNB UKZN: 15 Jeandre Small, 14 Jaco Potgieter, 13 Hendrik Lategan, 12 Garath Meikle, 11 Mondli Ntshingila, 10 Heinrich Meyer, 9 Zander Engelbrecht, 8 Andre Greyvenstein, 7 Calvin Ngcungama, 6 Njabulo Zondi, 5 Gerrit Fourie, 4 Corne Nieuwenhuizen, 3 Sizwe Khubeka, 2 Senzo Ngubane, 1 Luciando Santos.     
Replacements: 16 Richard Sakhile, 17 Leon Mulder, 18 Hendrik Groenewald, 19 Sanele Malwane, 20 Siyanda Madlala, 21 Ngcebo Phungula, 22 Yandisa Mdolomba , 23 Sanele Mweli.

Referee: Gerrie de Bruin

MATCH CENTRE
FIXTURES
     
RESULTS
     
Absa Under 19 Competition
Friday, August 01 2014
13:45 - Blue Bulls U19 vs Free State U19
Loftus Versfeld, Pretoria
15:15 - Sharks U19 vs Golden Lions U19
Woodburn Stadium, Pmbg
Absa Under 21 Competition
15:30 - Blue Bulls U21 vs Free State U21
Loftus Versfeld, Pretoria
IRB Women's Rugby World Cup
15:45 - Australia vs South Africa
Marcoussis 1, Paris, France
Absa Under 21 Competition
17:00 - Sharks U21 vs Golden Lions U21
Woodburn Stadium, Pmbg
2015 Community Cup Qualifying - Limpopo Boet Fick & Waterberg Leagues
20:00 - Potgietersrus vs Northam
2015 Community Cup Qualifying - Border Super League
21:00 - Old Selbornians vs All Blacks
Kempston Park, East London
Absa Under 19 Competition
Saturday, August 02 2014
11:00 - Leopards U19 vs EP Kings U19
Profert Olen Park, Potch
Vodacom Super Rugby
11:40 - Waratahs vs Crusaders
ANZ Stadium, Sydney
Absa Under 21 Competition
12:30 - Leopards U21 vs Border U21
Profert Olen Park, Potch

Copyright 2011 - SARU. All Rights Reserved.