NEWS ARTICLES
SA U20 team named to face Namibia
May 08, 2013
The SA Under-20 side to face the senior Namibia rugby team on Saturday on Stellenbosch was announced on Wednesday in Cape Town.

Kick off time is 14h50 at the Paul Roos Markötter Stadium and the match will be played after the traditional Cape schoolboy derby between Paul Roos and Paarl Gymnasium.

Although several players will miss the clash because of injury, Vodacom Blue Bulls flanker Ruan Steenkamp will still lead a starting fifteen that includes the exciting attacking talents of Robert du Preez (flyhalf) Seabelo Senatla (wing), Justin Geduld (centre) and Cheslin Kolbe (fullback).

The players who were not considered because of injury are Hanco Venter (scrumhalf), Handré Pollard (flyhalf), Dries Swanepoel (centre), Jan Serfontein (centre) and Sergeal Petersen (wing).

The match is the last outing for the Junior Springboks before they embark on their IRB Junior World Championship journey to defend their title next month year in France.

Dawie Theron, the SA U20 coach, said he was looking forward to see the Junior Springboks in action.

“Namibia will pose a huge physical challenge, which will be very good for our boys. We need another good workout before we leave for France and this match will give us a wonderful opportunity to test our various combinations.”

Theron said that despite the several injuries amongst the backs, his team still packs some very good firepower in the attacking department.

“We are really fortunate to have such big a pool of very good attacking players and I am really excited and looking to see them in action. However, the backs can only play display their true potential if the forwards do their job,” added Theron.

The team will have one more training session tomorrow morning before moving camp to Stellenbosch in the afternoon.

The South Africa Under-20 team:

15. Cheslin Kolbe (DHL Western Province)
14. Luther Obi (Leopards)
13. Justin Geduld (SARU contracted)
12. Rohan Janse van Rensburg (Vodacom Blue Bulls)
11. Seabelo Senatla (SARU contracted)
10. Robert du Preez (The Sharks)
9. Stefan Ungerer (The Sharks)
8. Aidon Davis (EP Kings)
7. Jacques du Plessis (Vodacom Blue Bulls)
6. Ruan Steenkamp (Vodacom Blue Bulls, captain)
5. Dennis Visser (Vodacom Blue Bulls)
4. Irne Herbst (Vodacom Blue Bulls)
3. Marne Coetzee (The Sharks)
2. Jacques du Toit (Toyota Free State Cheetahs)
1. Andrew Beerwinkel (Vodacom Blue Bulls)

Replacements:

16. Sti Sithole (DHL Western Province)
17. Mike Willemse (DHL Western Province)
18. Jannes Kirsten (Vodacom Blue Bulls)
19. Roelof Smit (Vodacom Blue Bulls)/Kwagga Smith (MTN Golden Lions)
20. Percy Williams (MTN Golden Lions)
21. Sylvian Mahuza (Leopards)
22. Jacques Rossouw (Vodacom Blue Bulls)
23. Luhan de Bruin (Toyota Free State Cheetahs)

MATCH CENTRE
FIXTURES
     
RESULTS
     
FNB Varsity Shield presented by Steinhoff International
Monday, March 30 2015
18:30 - FNB UKZN vs FNB UFH
Howard College Rugby Stadium, Durban
18:30 - FNB UWC vs FNB WITS
UWC Sport Stadium, Bellville
FNB Varsity Cup presented by Steinhoff International
LIVE SCORING 19:00 - FNB UP - TUKS vs FNB NWU-PUKKE
Tuks Rugby Stadium, Pretoria
Cell C Community Cup
Thursday, April 02 2015
10:00 - Hamiltons vs Wesbank
Impala Rugby Club, Rustenburg
12:00 - Durbanville-Bellville vs College Rovers
Impala Rugby Club, Rustenburg
14:00 - Despatch vs Wanderers
Impala Rugby Club, Rustenburg
16:00 - Rustenburg Impala vs Pretoria Police
Impala Rugby Club, Rustenburg
Vodacom Super Rugby
Friday, April 03 2015
08:35 - Hurricanes vs DHL Stormers
Westpac Stadium, Wellington
10:40 - Rebels vs Reds
AAMI Park, Melbourne
HSBC Sevens World Series Japan
Saturday, April 04 2015
03:00 - Fiji vs Wales
Prince Chichibu Memorial Ground, Tokyo

Copyright 2011 - SARU. All Rights Reserved.