NEWS ARTICLES
SA Academy team for Coca-Cola Under-18 Craven Week
July 08, 2009
The South African Rugby Union has selected a strong SA Academy team to participate in the annual Under-18 Coca-Cola Craven Week in East London which kicks off on Monday.

Twenty-two teams will be participating in the Under-18 competition with the South African Academy team taking on Zimbabwe in their opening fixture on Tuesday 14 July at the Border Rugby Union stadium.

The SA Academy side will be managed by David J Coert of Boland while Baart Schoeman (Blue Bulls) and Peter Links (Peter Links) have been named as the assistant coaches. Golden Lions flanker Kobus Porter will captain the side.

SA Academy Team – Shandre Claasen (Boland), Ushimen Peteni (Eastern Province), William Small-Smith (Free State), Heimar Williams (Blue Bulls), Ayanda Foley (Eastern Province), Errol Jaggers (Western Province), Francois de Klerk (Blue Bulls), Quinton Kruger (Blue Bulls), Cornell du Preez (Eastern Province), Kobus Porter (c) (Golden Lions), Schalk van Heerden (Blue Bulls), James Meecham (Western Province), Piet Stemmet (Western Province), Lodewikus Lourens (South Western Districts), Kelvin De Bruyn, (Golden Lions). Reserves: Katlego Kgame (Golden Lions), Zolani Faku (Eastern Province), Lindokuhle Nyembe (Free State), Khaya Majola (Kwazulu-Natal), Thabiso Zwane (Western Province), Heinrich Arendse (Western Province), Kieran Goss (Mpumalanga).

Team Manager: David J Coert (Boland)

Coach : Baart Schoeman (Blue Bulls)

Assistant Coach : Peter Links (Western Province)

MATCH CENTRE
FIXTURES
     
RESULTS
     
Absa U/19 Promotion/Relegation
Friday, October 24 2014
14:00 - Leopards U19 vs Boland U19
Profert Olen Park, Potch
Absa U/21 Promotion/Relegation
18:00 - Border U21 vs EP Kings U21
BCM Stadium, East London
Absa Under 19 Competition
Saturday, October 25 2014
12:15 - Western Province U19 vs Blue Bulls U19
DHL Newlands, Cape Town
Absa Under 21 Competition
14:00 - WP U21 vs Blue Bulls U21
DHL Newlands, Cape Town
2015 Community Cup Qualifying - Regional Play-Offs
15:00 - SWD 2 (Barbarians) vs EP 2 (SAPS)
Kemsley Park, Port Elizabeth
2015 Community Cup Qualifying - Boland Premier League
16:00 - Roses United vs Delicious
Pelican Park, Wellington
16:00 - United Bulk Villagers Worcester vs Ceres
Boland Park, Worcester
16:00 - Wellington vs Wesbank
Boland Stadium B field, Wellington
16:00 - Hawston vs Roses United
Bospark, Hawston
Absa Currie Cup Premier Division
17:00 - DHL Western Province vs Xerox Golden Lions
DHL Newlands, Cape Town

Copyright 2011 - SARU. All Rights Reserved.