NEWS ARTICLES
Clash of Varsity Cup titans
supersport.com
February 22, 2013
It will be a clash of Varsity Cup titans on Monday night when defending champions UP-Tuks host log-leaders Maties in a replay of last year's final.

Since their opening-round defeat to NWU-Pukke in Potchefstroom the star-studded UP-Tuks side has been steadily building up some momentum with victories over UCT and -UFS Shimlas, but their clash with the unbeaten Maties - which will be televised live on Supersport One - will provide a true test of how far they have come.

The Men from Stellenbosch were forced to work hard for their victory over NMMU last week, but the character they showed to secure a tense victory against the Madibaz proved that they are the team to beat this season.

Maties coach Chris Rossouw knows that his team will be up against it away from home, and has instructed his charges to have a full go in the big North-South clash at the Tuks Rugby Stadium.

"We know that Tukkies are the favourites going into the match, so I've told the players that they have nothing to lose and that they must give it their all," he said ahead of their Round-Four meeting in the 2013 FNB Varsity Cup presented by Steinhoff International tournament.

The other televised game on Monday will see the first-ever Varsity Cup Johannesburg derby when newcomers Wits search for their first victory against local rivals UJ.

Wits suffered a heavy defeat at the hands of NWU-Pukke at home last week, and their coach Andy Royle knows that they need an 80-minute performance if they are to compete with a UJ side that will be full of confidence following their convincing victory over UCT in Cape Town last week.

In Port Elizabeth, the NMMU Madibaz will be looking to build on their spirited display against Maties last week when they take on a UFS-Shimlas side low on confidence after consecutive defeats at home.

The Eastern Cape side enjoyed the support of a 12,000-strong crowd at their last home game, and coach Brent Janse van Rensburg is determined to see his team reward their loyal supporters with a big performance.

"One thing you can be assured of, the NMMU men will always give of their best and we will work hard to try and convert our performances into a win for our supporters," he said.

The UCT Ikey Tigers will be looking for their first win of the season when they travel to Potchefstroom to face a NWU-Pukke side that will be riding high on confidence following their massive Round Three victory over Wits.

Another defeat will be a hammer blow for the Ikeys' semifinal ambitions, so they will throw everything at NWU-Pukke who will be relishing the chance to play in front of their home fans again after two weeks on the road.

In the Varsity Shield, meanwhile, the TUT Vikings will be desperate to secure their first victory in the competition when they take on Peter de Villiers's UWC outfit in Pretoria.

UWC went down to Fort Hare in heartbreaking fashion in Alice last week, so they will be motivated to show that they can produce the goods away from home.

The Fort Hare Blues will be out to keep their momentum at home going when they welcome the UKZN Impi to the Davidson Rugby Stadium. The Impi are fresh off their bye week and are ready to make a push for a place in the final in the second half of the season.

In the FNB Varsity Young Guns competition, NMMU's youngsters will be out to bounce back from their defeat to the UCT Trojans in Cape Town last week when they host Maties in Port Elizabeth, whilst Wits and NWU-Pukke will both be looking for a fast start to the season when they do battle in Potchefstroom.

The Steinhoff Koshuisrugby Championship will have a big North-South derby of its own when Steinhoff Medies from Stellenbosch do battle with Steinhoff Mopanie in a curtain-raiser to the big Varsity Cup clash in Pretoria.

In the other Koshuis encounters, Steinhoff Villagers will be out to start their campaign on a winning note at home against Steinhoff Northernz, and Steinhoff Commerce Wits will be looking to come back from their heavy defeat last week when they host Steinhoff Bastion in a curtain-raiser to the big Varsity Cup derby in Johannesburg.

 FNB Varsity Cup fixtures and team line-ups - Monday, February 25

Wits v UJ, Wits Rugby Stadium - 4.45pm (Live on Supersport One)

Wits: 15 Greg Blom, 14 Jacques Erasmus, 13 Kayde Fisher, 12 Jared Meyer, 11 Riaan Arends, 10 Kyle Peyper, 9 Brent Crossley, 8 Carel Greef, 7 Rinus Bothma, 6 Thato Mavundla, 5 Charles Baggot, 4 Devin Montgomery (captain), 3 Phakamilu Zuma, 2 Pierce Cooper, 1 Hannes Ludik.
Replacements: 16 Rory Anderson, 17 Bradley van Niekerk, 18 Katlego Ntsie, 19 Jason Fraser, 20 Mathew Torrance, 21 Nkuli Gamede, 22 Josh Durbach, 23 Katlego Kgame.

UJ: 15 Kobus De Kock, 14 JR Esterhuizen, 13 Bradley Moolman, 12 Luan Steenkamp, 11 Chrysander Botha, 10 Divan van Zyl, 9 Vian van der Watt, 8 RJ Liebenberg, 7 Justin Wheeler (captain), 6 Kobus Porter, 5 Johan van der Hoogt, 4 Shane Kirkwood, 3 Ewald Van Der Westhuizen, 2 Malcolm Marx, 1 Wiseman Kamanga.
Replacements: 16 AJ le Roux, 17 Wessel Du Rand, 18 David Antonites, 19 Philip Marole, 20 Jacques Pretorius, 21 Adriaan Vermeulen, 22 Tommy Damba, 23 Njabulo Mkize.

Referee: Rasta Rasivhenge

UP-Tuks v Maties, Tuks Rugby Stadium - 7pm (Live on Supersport One)

UP-Tuks: 15 Clayton Blommetjies, 14 Riaan Britz, 13 William Small-Smith (captain), 12 Christopher Bosch, 11 Courtnall Skosan, 10 Tian Schoeman, 9 Lohan Jacobs, 8 Jean Cook, 7 Jacques Verwey, 6 Shaun Adendorff, 5 Marvin Orie, 4 Paul Willemse, 3 Hencus Van Wyk, 2 Mbongeni Mbonambi, 1 Juan Schoeman.
Replacements: 16 Jaco Visagie, 17 Basil Short, 18 Schalk Van Heerden, 19 Wesley Kotze, 20 Clayton Stewart, 21 Handre Pollard, 22 Piet Lindeque, 23 Andrew Beerwinkel. 

Maties: 15 Craig Barry, 14 Clearance Khumalo, 13 Mark Hodgkiss, 12 Ryan Nell, 11 Dean Hammond, 10 JH Potgieter, 9 James Alexander, 8 Reniel Hugo, 7 Lungelo Chonco, 6 Helmut Lehmann (captain), 5 Wilhelm van der Sluys, 4 Jan de Klerk, 3 Brendon Pitzer, 2 Neethling Gericke, 1 Alister Vermaak.
Replacements: 16 Charl de Villiers, 17 Hein van der Merwe, 18 Jurie van Vuuren, 19 Beyers de Villiers, 20 Jean Nel, 21 Dean Grant, 22 JP Lewis, 23 Niel Oelofse.

 Referee: Ben Crouse

NWU-Pukke v UCT, Fanie du Toit Sports Ground - 7pm

NWU-Pukke: 15 Hoffman Maritz, 14 SW Oosthuizen, 13 Sylvian Mahuza, 12 Hennie Skorbinski, 11 Luther Obi, 10 Gerhard Nortier, 9 Jaco Grobler, 8 SJ Niemand, 7 Luvuyiso Lusaseni, 6 Phillip de Wet, 5 Victor Kruger (captain), 4 Danie Jordaan, 3 Herman Basson, 2 JC Oberholzer, 1 Martin Dreyer.
Replacements: 16 Marius Fourie, 17 Arno Ebersohn, 18 Molotsi Bouwer, 19 HP Swart, 20 Tiaan Dorfling, 21 Rowayne Beukman, 22 Justin Botha, 23 Mashudu Mafela.

UCT: 15 Ross Jones-Davies, 14 Richard Stewart, 13 Nicholas Loizides, 12 David Ambunya, 11 Lihleli Xoli, 10 Dillyn Leyds, 9 Liam Slatem (captain), 8 Joshua Katzen, 7 Ntsolo Setlaba, 6 Kyle Kriel, 5  James Kilroe, 4 Shaun McDonald, 3 Shane Meier, 2 Michael Willemse, 1 Oliver Kebble.
Replacements: 16 Derek Asbun, 17 Sti Sithole, 18 Bradley Bosman, 19 Jason Klaasen, 20 Rick Schroeder, 21 Paul Cohen, 22 Justin Coles, 23 Digby Webb.

Referee: Marius van der Westhuizen

NMMU v Shimlas, NMMU Stadium - 7pm

NMMU: 15 Jarred Buys, 14 Mayibuye Ndwandwa, 13 Gerhardus Smith, 12 Xolani Mnisi, 11 Logan Basson, 10 Justin Van Staden, 9 Dwayne Kelly, 8 Timothy Agaba, 7 Stefan Willemse, 6 Albertus de Swardt, 5 Schalk Oelofse, 4 Louis Fourie, 3 Gareth Hartley, 2 Martin Ferreira, 1 Roy Godfrey (captain).   
Replacements: 16 Francois Coetzer, 17 Dexter Fahey, 18 Maruis Oosthuizen, 19 Mzwanale Zito, 20 Lesley-Dean Luiters, 21 Hermanus van Lill, 22 Lonwabo Ntleki, 23 Lizo Gqoboka.

UFS-Shimlas: 15 Nico Scheepers, 14 Maphutha Dolo, 13 Robbie van Schalkwyk, 12 Reinhardt Erwee, 11 Divandre Strydom, 10 Pieter-Steyn de Wet, 9 Renier Botha, 8 Erik le Roux, 7 Teboho Mohoje (captain), 6 Freddie Ngoza, 5 JC Astle, 4 Fanie van der Walt, 3 Carl van Heerden, 2 Elandre Hugget, 1 Schalk van der Merwe.
Replacements: 16 JC van Wyk, 17 Charles Marais, 18 Lebo Zietsman, 19 Henco Venter, 20 Hlanlha Hlongwane, 21 Sethu Tom, 22 Stephan van der Merwe, 23 Luan de Bruin.

Referee: Lusanda Jam

FNB Varsity Shield fixtures - Monday, February 25:

UFH v UKZN, Davidson Rugby Stadium - 7pm

TUT v UWC, TUT Stadium - 7pm

Steinhoff Koshuisrugby championship fixtures - Monday, February 25:

Steinhoff Commerce v Steinhoff Bastion, Wits Rugby Stadium - 3pm

Steinhoff Mopanie v Steinhoff Medies, Tuks Rugby Stadium - 4.45pm

Steinhoff Villagers v Steinhoff Northernz, Fanie du Toit Sports Grounds - 4.45pm

FNB Varsity Young Guns fixtures - Monday, February 25:

NWU-Pukke v Wits, Fanie du Toit Sports Grounds - 4.45pm

NMMU v Steinhoff Maties Jrs, NMMU Stadium - 4.45pm

MATCH CENTRE
FIXTURES
     
RESULTS
     
Absa Under 19 Competition
Friday, September 19 2014
15:00 - Golden Lions U19 vs Sharks U19
Ellis Park, Johannesburg
15:00 - Border U19 vs Griquas U19
BCM Stadium, East London
Absa Under 21 Competition
16:40 - Golden Lions U21 vs Sharks U21
Ellis Park, Johannesburg
Absa Currie Cup First Division
17:00 - Border Bulldogs vs Leopards
BCM Stadium, East London
Inter Provincial Women A 1
19:00 - Border vs Western Province
BCM Stadium, East London
Absa Currie Cup Premier Division
19:10 - Xerox Golden Lions vs Steval Pumas
Ellis Park, Johannesburg
Absa Under 19 Competition
Saturday, September 20 2014
10:45 - WP U19 vs EP Kings U19
City Park Stadium, Cape Town
11:00 - Leopards U19 vs Blue Bulls U19
Profert Olen Park, Potch
11:00 - SWD U19 vs Boland U19
Outeniqua Park, George
11:20 - Valke U19 vs Griffons U19
Barnard Stadium, Kempton Park

Copyright 2011 - SARU. All Rights Reserved.