NEWS ARTICLES
Junior Boks change three for JWC semifinals clash
June 16, 2012

Junior Springboks coach Dawie Theron made three changes to his starting team that will play Argentina in the semifinals of the IRB Junior Championship 2012 at DHL Newlands Rugby Stadium on Sunday.

Two of those were forced by injury, while the third is a tactical change. Both Jason Thomas (facial fracture) and Pat Howard (hamstring) started against England on Tuesday, but have since been ruled out of the tournament and replaced in the squad.

Mark Pretorius takes over the hooker duties, while Tshotsho Mbovane replaces Howard on the left wing. Pretorius’ spot on the bench will be taken by newcomer Franco Marais and Raymond Rhule will wear Mbovane’s old number.

In the other change, Maks van Dyk moves from the bench and will start at tight head, swopping places with Oliver Kebble.

Fit-again flanker and regular captain Wiaan Liebenberg has been named on the bench in place of Khaya Majola and William Small-Smith will again captain the team from midfield.

“To lose two of your frontline players in one match is not easy, but we have a strong squad and I believe the new starters will also deliver. This is a massive occasion for us, as we can qualify for the final on home soil, something that was our aim from the start,” Theron said.

Argentina could not be underestimated however, he added: “They came through a very tough pool undefeated, so are clearly playing very good rugby,” he said. “They will ask questions on numerous aspects of our game and we will have to be very precise in our execution to get past them.

TEAM VS ARGENTINA (Sunday 17 June 2012, kick-off 19h15):
15. Dillyn Leyds (Western Province)
14. Paul Jordaan (KZN)
13. William Small-Smith (Vodacom Blue Bulls, captain)
12. Jan Serfontein (Vodacom Blue Bulls)
11. Tshotsho Mbovane (DHL Western Province)
10. Handrè Pollard (DHL Western Province)
9. Vian van der Watt (MTN Golden Lions)
8. Fabian Booysen (MTN Golden Lions)
7. Pieter Steph du Toit (KZN)
6. Shaun Adendorff (Vodacom Blue Bulls)
5. Ruan Botha (MTN Golden Lions)
4. Paul Willemse (MTN Golden Lions)
3. Maks van Dyk (KZN)
2. Mark Pretorius (MTN Golden Lions)
1. Steven Kitshoff (DHL Western Province)

RESERVES:
16. Franco Marais (KZN)
17. Allan Dell (KZN)
18. Oliver Kebble (DHL Western Province)
19. Braam Steyn (KZN)
20. Wiaan Liebenberg (Vodacom Blue Bulls)
21. Abrie Griesel (Vodacom Blue Bulls)
22. Tony Jantjies (Vodacom Blue Bulls)
23. Raymond Rhule (Toyota Free State)

MATCH CENTRE
FIXTURES
     
RESULTS
     
SA Schools 2015
Friday, August 07 2015
12:00 - South Africa U18 A vs Italy U18
City Park Stadium, Cape Town
14:00 - England U18 vs France U18
City Park Stadium, Cape Town
Absa Currie Cup Premier Division
15:30 - ORC Griquas vs DHL Western Province
Griqua Park, Kimberley
SA Schools 2015
16:00 - South Africa U18 vs Wales U18
City Park Stadium, Cape Town
Absa Currie Cup Premier Division
18:00 - Steval Pumas vs Cell C Sharks
Mbombela Stadium, Nelspruit
Absa Under 19 Competition
Saturday, August 08 2015
09:30 - Eastern Province U19 vs Golden Lions U19
Nelson Mandela Bay Stadium, PE
10:30 - Free State U19 vs Blue Bulls U19
Free State Stadium, Bloemfontein
Absa Under 21 Competition
11:30 - EP Kings U21 vs Golden Lions U21
Nelson Mandela Bay Stadium, PE
The Castle Lager Rugby Championship
12:05 - Australia vs New Zealand
ANZ Stadium, Sydney
Absa Under 21 Competition
12:05 - Free State U21 vs Blue Bulls U21
Free State Stadium, Bloemfontein

Copyright 2011 - SARU. All Rights Reserved.