NEWS ARTICLES
Emerging Springboks clinch IRB Nations Cup
June 16, 2007
The Emerging Springboks claimed the IRB Nations Cup after recording a well-taken 24-10 victory over Argentina A at the Arcul de Triumf stadium in Bucharest on Saturday.

Both sides had gone into the final with unbeaten records in the six nation tournament, the Emerging Springboks sitting atop the standings only by virtue of their better points differential, helped greatly by a 61-7 opening win over Romania.

The Emerging Springboks, coached by Pieter de Villiers and Jerome Paarwater, were relentless in their pursuit of their main objective, stamping their class on the proceedings as they outplayed the gallant Argentina A side in a match of great intensity and skill.

It was the South Africans' pace, speed of thought and explosive strength, both in attack and in defence, that made the difference between success and failure.

The heroes, in a team renowned for its spirit and togetherness, were Zimbabwean-born wing Tonderai Chavhanga, who scored two tries, and the elegant conductor Peter Grant.

Grant kicked three penalties, one drop-goal and the conversion to Chavhanga's try in the victory, with his opposite number Santiago Fernandez kicking a penalty and converting second row Diego Stuart's try for Argentina A.

The IRB Nations Cup trophy was presented to the winning captain Schalk Brits by the chairman of the Romanian Olympic Committee Octavian Morariu, a former Romanian international player, assisted by the George Straton, president of the Romanian Federation, and the IRB Head of Rugby Services Mark Egan.

The scorers:

For Argentina A:
Try: Stuart
Con: Fernandez
Pen: Fernandez

For Emerging Springboks:

Try: Chavanga 2
Con: Grant
Pens: Grant 2
Drop: Grant

Yellow card(s): Ndungane (Emerging Springboks), Fessia (Argentina A).

The teams:

Emerging Springboks: 15 Bevin Fortuin, 14 Odwa Ndungane, 13 Jaco Pretorius, 12 Bradley Barritt, 11 Tonderai Chavhanga, 10 Peter Grant, 9 Heini Adams, 8 Ernst Joubert, 7 Hilton Lobberts, 6 Kabamba Floors, 5 Ross Skeate, 4 Wilhelm Steenkamp, 3 Eddie Andrews, 2 Schalk Brits (captain), 1 Heine van der Merwe.
Replacements: 16 Ashton Constant, 17 Bandise Maku, 18 Mxoli Songoni, 19 Nikolai Blignaut, 20 Jano Vermaak, 21 Louis Ludik, 22 Marius Delport, 23 Meyer Bosman, 24 Jonathan Mokuena, 25 Solly Tyibilika, 26 Howard Noble.

Argentina A: 15 Bernardo Stortoni (captain), 14 Roman Miralles, 13 Pablo Gomez Cora, 12 Juan Ignacio Gauthier, 11 Gonzalo Camacho, 10 Santiago Fernandez, 9 Alfredo Lalanne, 8 Miguel Achaval, 7 Genaro Fessia, 6 Santiago Sanz, 5 Pablo Bouza, 4 Diego Stuart, 3 Pablo Cardinali, 2 Javier Caratti, 1 Daniel Rodriguez.
Replacements: 16 Matias Cortese, 17 Francisco Lecot, 18 Francisco Gomez Codela, 19 Felipe Aranguren, 20 Jaime Arocena, 21 Lucio Lopez Fleming, 22 Santiago Bottini, 23 Gabriel Ascarate, 24 Federico Amelong, 25 Francisco Merello.

MATCH CENTRE
FIXTURES
     
RESULTS
     
Absa Under 19 Competition
Friday, September 19 2014
15:00 - Golden Lions U19 vs Sharks U19
Ellis Park, Johannesburg
15:00 - Border U19 vs Griquas U19
BCM Stadium, East London
Absa Under 21 Competition
16:40 - Golden Lions U21 vs Sharks U21
Ellis Park, Johannesburg
Absa Currie Cup First Division
17:00 - Border Bulldogs vs Leopards
BCM Stadium, East London
Inter Provincial Women A 1
19:00 - Border vs Western Province
BCM Stadium, East London
Absa Currie Cup Premier Division
19:10 - Xerox Golden Lions vs Steval Pumas
Ellis Park, Johannesburg
Absa Under 19 Competition
Saturday, September 20 2014
10:45 - WP U19 vs EP Kings U19
City Park Stadium, Cape Town
11:00 - Leopards U19 vs Blue Bulls U19
Profert Olen Park, Potch
11:00 - SWD U19 vs Boland U19
Outeniqua Park, George
11:20 - Valke U19 vs Griffons U19
Barnard Stadium, Kempton Park

Copyright 2011 - SARU. All Rights Reserved.