NEWS ARTICLES
Emerging Boks ready to defend title
June 10, 2008
Emerging South Africa kicks off their IRB Nations Cup defence tomorrow evening with a tough encounter against Georgia at the Arcul de Triumf Stadium in Bucharest, Romania.

The tournament returns to Bucharest for the second consecutive year and for the first time matches will be played under floodlights at the recently upgraded stadium whose capacity has now reached 8,000.

Emerging SA coach, World Cup winner Chester Williams, knows the local conditions fairly well having spent six months in Bucharest as Coaching Director of Dinamo Bucharest – the champion club and winners of the FRR Cup. The SA team will be led by Morgan Newman, the Vodacom Western Province centre.

Last year the Emerging SA team won the tournament unbeaten under Peter de Villiers, the new Springbok coach, and the current squad will be determined to use the international tournament to gain valuable experience and to catch the attention of the national selectors.

The Emerging SA team to face Georgia:

1. Janru van Niekerrk
2. Jody Jenecker
3. Phillip Lemmer
4. Cobus Grobler
5. Nico du Plessis
6. Zolani Mofu
7. Devon Raubenheimer
8. Francois Prinsloo
9. Sarel Pretorius
10. Isma-eel Dollie
11. Rocco Jansen
12. Morgan Newman (captain)
13. Justin St Jerry
14. Howard Noble
15. Bjorn Basson

Reserves

16. Greg van Jaarsveld
17. Jacobie Adriaanse
18. Hendrik Roodt
19. Ashley Johnston
20. Warren Malgas
21. Jody Rose
22. Richard Lawson

IRB Nations Cup schedule

Match Day 1 - Wednesday, 11 June
Italy A v Russia (16:00)
Emerging South Africa v Georgia (18:00)
Uruguay v Romania (20:00)

SuperSport will broadcast the Emerging SA vs. Georgia match live from 17h00 local time on the CSN and SS1 channels.

Match Day 2 – Sunday, 15 June
Georgia v Uruguay (16:00)
Italy A v Emerging South Africa (18:00)
Russia v Romania (20:00)

Match Day 3 - Friday, 20 June
Russia v Uruguay (16:00)
Italy A v Georgia (18:00)
Emerging South Africa v Romania (20:00)

MATCH CENTRE
FIXTURES
     
RESULTS
     
2015 Community Cup Qualifying - Regional Play-Offs
Wednesday, October 22 2014
20:00 - Boland 2 (Wesbank) vs WP 2 (Durbell)
Faure Street, Paarl
Absa U/19 Promotion/Relegation
Friday, October 24 2014
14:00 - Leopards U19 vs Boland U19
Profert Olen Park, Potch
Absa U/21 Promotion/Relegation
18:00 - Border U21 vs EP Kings U21
BCM Stadium, East London
Absa Under 19 Competition
Saturday, October 25 2014
12:15 - Western Province U19 vs Blue Bulls U19
DHL Newlands, Cape Town
Absa Under 21 Competition
14:00 - WP U21 vs Blue Bulls U21
DHL Newlands, Cape Town
2015 Community Cup Qualifying - Regional Play-Offs
15:00 - SWD 2 (Barbarians) vs EP 2 (SAPS)
Kemsley Park, Port Elizabeth
2015 Community Cup Qualifying - Boland Premier League
16:00 - Roses United vs Delicious
Pelican Park, Wellington
16:00 - United Bulk Villagers Worcester vs Ceres
Boland Park, Worcester
16:00 - Wellington vs Wesbank
Boland Stadium B field, Wellington
16:00 - Hawston vs Roses United
Bospark, Hawston

Copyright 2011 - SARU. All Rights Reserved.