NEWS ARTICLES
Jantjies back at ten for Golden Lions
October 16, 2012
MTN Golden Lions coach Johan Ackermann made 11 changes to his starting XV to face Western Province in their Currie Cup semifinal clash in Johannesburg on Saturday, with Elton Jantjies being moved back to the number ten jersey ahead of Butch James.

Ackermann has made five changes to his forward pack and six in the backline after resting most of his frontline players against the Blue Bulls last week.

JC Janse van Rensburg returns in place of CJ van der Linde, Jacobie Adriaanse replaces Pat Cilliers at tighthead prop, Franco van der Merwe takes over from Paul Willemse and Cobus Grobbelaar replaces Derick Minnie.

At the back of the scrum, Warren Whiteley is preferred ahead of Willie Britz.

In the backline, Michael Bondesio starts at scrumhalf in place of Ross Cronje and Jaco Taute will play outside centre, with Ruan Combrinck moving from fullback to right wing, replacing Deon Helberg in the process with Andries Coetzee starting at fullback.

The MTN Golden Lions team is: 15 Andries Coetzee, 14 Ruan Combrinck, 13 Jaco Taute, 12 Alwyn Hollenbach/Dylan des Fountain, 11 Anthony Volmink, 10 Elton Jantjies, 9 Michael Bondesio, 8 Warren Whiteley, 7 Jaco Kriel, 6 Cobus Grobbelaar, 5 Franco van der Merwe, 4 Michael Rhodes, 3 Jacobie Adriaanse, 2 Callie Visagie, 1 JC Janse van Rensburg (captain). Replacements: 16 Bandise Maku, 17 CJ van der Linde/Pat Cilliers, 18 Hendrik Roodt, 19 Derick Minnie, 20 Ross Cronje, 21 Butch James, 22 Deon Helberg.

MATCH CENTRE
FIXTURES
     
RESULTS
     
Absa Under 19 Competition
Friday, August 29 2014
16:00 - Border U19 vs Limpopo BB U19
BCM Stadium, East London
Absa Currie Cup First Division
18:00 - Border Bulldogs vs Valke
BCM Stadium, East London
19:00 - SWD Eagles vs Leopards
Outeniqua Park, George
Absa Currie Cup Premier Division
19:10 - Steval Pumas vs Cell C Sharks
Mbombela Stadium, Nelspruit
2015 Community Cup Qualifying - Regional Play-Offs
Saturday, August 30 2014
00:00 - Limpopo 2 (Potgietersrus) vs Pumas 2 (Sasol)
Absa Under 19 Competition
10:30 - Griquas U19 vs Valke U19
GWK Park, Kimberley
11:00 - Leopards U19 vs Sharks U19
Profert Olen Park, Potch
Absa Under 21 Competition
12:00 - Griquas U21 vs Valke U21
GWK Park, Kimberley
Absa Under 19 Competition
12:15 - Boland U19 vs Pumas U19
Boland Stadium, Wellington
Absa Under 21 Competition
12:30 - Leopards U21 vs Sharks U21
Profert Olen Park, Potch

Copyright 2011 - SARU. All Rights Reserved.