NEWS ARTICLES
Evergreens to open Community Cup play-offs
March 22, 2013
Pacaltsdorp Evergreens will play Rustenburg Impala in the main match of the opening day of the Cell C Community Cup Easter Championships which kick off in George next week, SARU announced on Wednesday.

Evergreens, the SWD champions based just outside of George, ensured that a local team would run out at Outeniqua Park next Thursday, 28 March, when they qualified second from Pool D to set up a match against Pool C winners Impala. The match kicks off at 18h00 and is the last of the four Cup quarter-finals – all of which will be broadcast live on Supersport 1.

The tournament continues on Saturday 30 March with another four matches, with the Cup final scheduled for Easter Monday at 14h30.

Tickets for all three days of the Easter Championships are on sale through Computicket and will cost R50 for reserved seats on the main grandstand and R20 for unreserved seats on the North, South and East stands. Tickets can be purchased through www.computicket.com, through their call centre on 0861 915 8000 or at Computicket outlets nationwide.

Community Cup Easter Championship fixtures (Outeniqua Park, George.

Thursday 28 March – Cup Quarter-finals:

12h00 (Match 43) – Brakpan vs Roodepoort
14h00 (Match 42) – Pretoria Police vs GAP Despatch
16h00 (Match 44) – Jonsson College Rovers vs Durbanville-Bellville
18h00 (Match 41) – Rustenburg Impala vs Pacaltsdorp Evergreens

Saturday 30 March – (Matches scheduled for 08h45, 10h45, 12h45, 14h45. Match order to be confirmed):

Match 45 – Loser Match 41 vs Loser Match 42
Match 46 – Loser Match 43 vs Loser Match 44
Match 47 – Winner Match 41 vs Winner Match 42 (Cup Semi-final 1)
Match 48 – Winner Match 43 vs Winner Match 44 (Cup Semi-final 2)

Monday, 1 April – (Earlier matches scheduled for 08h30, 10h30, 12h30. Match order to be confirmed):

Match 49 – 7th/8th place playoff – Loser Match 45 vs Loser Match 46
Match 50 – 5th/6th place playoff – Winner Match 45 vs Winner Match 46
Match 51 – 3rd/4th place playoff – Loser Match 47 vs Loser Match 48
Match 52 – Cup Final – Winner Match 47 vs Winner Match 48 (kick-off 14h30)

MATCH CENTRE
FIXTURES
     
RESULTS
     
Absa Under 19 Competition
Friday, August 01 2014
13:45 - Blue Bulls U19 vs Free State U19
Loftus Versfeld, Pretoria
15:15 - Sharks U19 vs Golden Lions U19
Woodburn Stadium, Pmbg
Absa Under 21 Competition
15:30 - Blue Bulls U21 vs Free State U21
Loftus Versfeld, Pretoria
IRB Women's Rugby World Cup
15:45 - Australia vs South Africa
Marcoussis 1, Paris, France
Absa Under 21 Competition
17:00 - Sharks U21 vs Golden Lions U21
Woodburn Stadium, Pmbg
2015 Community Cup Qualifying - Limpopo Boet Fick & Waterberg Leagues
20:00 - Potgietersrus vs Northam
2015 Community Cup Qualifying - Border Super League
21:00 - Old Selbornians vs All Blacks
Kempston Park, East London
Absa Under 19 Competition
Saturday, August 02 2014
11:00 - Leopards U19 vs EP Kings U19
Profert Olen Park, Potch
Vodacom Super Rugby
11:40 - Waratahs vs Crusaders
ANZ Stadium, Sydney
Absa Under 21 Competition
12:30 - Leopards U21 vs Border U21
Profert Olen Park, Potch

Copyright 2011 - SARU. All Rights Reserved.