NEWS ARTICLES
KZN, EP advance to Southern Sub-Union final
September 19, 2013
The KwaZulu-Natal Wildebeest XV and Eastern Province will battle it out for top honours at the Southern Sub-Union tournament in Margate on Friday following a strong showing in the opening two rounds of the competition.

The Wildebeest XV annihilated Griquas 63-0 to register the biggest victory in Wednesday’s second round, while Eastern Province edged the Western Province Disas 27-24 to emerge as the top teams in the tournament.

In the other matches, Free State defeated Border 30-18 and Boland thumped SWD 32-11.

The KZN Wildebeest XV were in fine form against Griquas with the team dominating the match completely.

Such was the effectiveness of their attack, they ran in a total of 11 tries, while they shut out the Kimberley side on defence.

With the momentum, and the balance of power favouring the KwaZulu-Natal side, the opposition failed to score a single point.

Eastern Province, meanwhile, were made to work hard for their victory against the 2011 champions, Western Province Disas. Both teams scored two tries, but a superior kicking display by the Port Elizabeth side guided them to victory.

Free State will meet Boland in the Plate Final on Friday, while Griquas will battle it out with the WP Disas and Border take on SWD.

Southern Sub-Union Day 2 results:

Free State 30 – 18 Border
Boland 32 – 11 SWD
Griquas 0 – 63 KZN Wildebeest XV
Eastern Province 27 – 24 Western Province Disas

Southern Sub-Union final fixtures:

09h30 – Border vs SWD
09h30 – Free State vs Boland (Plate final)
10h40 – Griquas vs Western Province Disas
10h40 – KZN Wildebeest XV vs Eastern Province (Cup final)

MATCH CENTRE
FIXTURES
     
RESULTS
     
Absa Under 19 Competition
Friday, August 22 2014
15:00 - Border U19 vs Boland U19
BCM Stadium, East London
15:15 - SWD U19 vs Griffons U19
Outeniqua Park, George
Absa Under 21 Competition
16:30 - Border U21 vs Free State U21
BCM Stadium, East London
Absa Under 19 Competition
17:00 - EP Kings U19 vs Free State U19
Central Grounds, Uitenhage
Absa Under 21 Competition
17:15 - SWD U21 vs Griffons U21
Outeniqua Park, George
19:00 - EP Kings U21 vs Boland U21
Central Grounds, Uitenhage
Absa Currie Cup Premier Division
19:10 - Steval Pumas vs GWK Griquas
Mbombela Stadium, Nelspruit
2015 Community Cup Qualifying - Western Province Super League A
21:00 - Stor-Age False Bay vs Bellville
Phillip Herbstein Field, Constantia
21:00 - Hamiltons vs Tygerberg
Stephan Oval, Green Point
21:00 - Helderberg vs UWC
Charles Morkel Stadium, Strand

Copyright 2011 - SARU. All Rights Reserved.