NEWS ARTICLES
SA Universities team to face Namibia
May 03, 2013
The Welwitschia rugby team of Namibia will be in action in their first of two matches against South African opposition when they take on the SA Universities at 4pm (SA time) on Saturday at the Hage Geingob Stadium in Windhoek.

These matches are part Namibia’s preparations to qualify for the Rugby World Cup 2015 in England. Next week they travel down south to Stellenbosch for a friendly international against the South Africa Under-20 team on Saturday, 11 May 2013.

The encounter against the Junior Springboks, coached by Dawie Theron, will take place at the Paul Roos Markötter Stadium and will be the highlight of the Junior Boks’ training camp for the IRB Junior World Championship 2013. The SA U20’s assemble on Sunday in Cape Town for a week-long training camp.

Maties flanker Helmut Lehmann will skipper the SA Universities while the home team will be led by number eight PJ van Lill.

The two teams are:

SA Universities

15 Hoffman Maritz (NWU-Pukke)
14 JR Esterhuizen (UJ)
13 Ryan Nell (Maties)
12 Howard Mnisi (NMMU)
11 JP Lewis (Maties)
10 Justin van Staden (NMMU)
9 Dwayne Kelly (NMMU)
8 Tim Agaba (NMMU)
7 RJ Liebenberg (UJ)
6 Helmut Lehmann (captain, Maties)
5 Daniel Hugo (Maties)
4 Schalk Oelofse (NMMU)
3 Stephan Hamman (Maties)
2 Martin Ferreira (NMMU)
1 Roy Godfrey (NMMU)
Replacements:
16 JC Oberholzer (NWU-Pukke)
17 Allister Vermaak (Maties)
18 Luvuyiso Lusaseni (NWU-Pukke)
19 Fabian Booysen (UJ)
20 Fred Muller (UWK)
21 Divan van Zyl (UJ)
22 Jacques Rossouw (UP-Tuks)
23 Martin Dreyer (NWU-Pukke) Welwitschias

15. Shaun Kaizemi
14. Malcolm Moore
13. Johan Tromp
12. Eneill Buitendag
11. Tuna Amutenya
10. Justin Nel
9. Arthur Bouwer
8. PJ van Lill (captain)
7. Awie Thompson
6. Munee Tjiuza
5. Stefan Neustadt
4. Ian van Wyk
3. Jaco Swanepoel
2. Rathony Bekker
1.Johnny Redelinghuys
Replacements
16. Callie Swanepoel
17. Shaun Du Preez
18. Hauta Veii
19. Joe Morurua
20. Herman Krause
21. Theuns Kotze
22. Jacqus Nel
23. Herman Stroh

MATCH CENTRE
FIXTURES
     
RESULTS
     
Absa Under 19 Competition
Friday, September 19 2014
15:00 - Golden Lions U19 vs Sharks U19
Ellis Park, Johannesburg
15:00 - Border U19 vs Griquas U19
BCM Stadium, East London
Absa Under 21 Competition
16:40 - Golden Lions U21 vs Sharks U21
Ellis Park, Johannesburg
Absa Currie Cup First Division
17:00 - Border Bulldogs vs Leopards
BCM Stadium, East London
Inter Provincial Women A 1
19:00 - Border vs Western Province
BCM Stadium, East London
Absa Currie Cup Premier Division
19:10 - Xerox Golden Lions vs Steval Pumas
Ellis Park, Johannesburg
Absa Under 19 Competition
Saturday, September 20 2014
10:45 - WP U19 vs EP Kings U19
City Park Stadium, Cape Town
11:00 - Leopards U19 vs Blue Bulls U19
Profert Olen Park, Potch
11:00 - SWD U19 vs Boland U19
Outeniqua Park, George
11:20 - Valke U19 vs Griffons U19
Barnard Stadium, Kempton Park

Copyright 2011 - SARU. All Rights Reserved.